sos-facebook Estetiği Takip Edin sos-twitter

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

sssBurun estetiği operasyonu hangi yöntemlerle yapılabilir?

Açık ve kapalı olmak üzere iki türlü yöntemle gerçekleştirilebilir. Zaten kapalı rhinoplasti operasyonu estetik cerrahların %95'inin tercih ettiği, uzun yıllardır ülkemizde uygulanan klasik yöntemdir. Bir de son yıllarda Amerika ve Avrupa'da yaygın olarak uygulanan ve ülkemizde de uygulanmasına başlanılan açık rhinoplasti dediğimiz burun derisinin kaldırılıp tüm anatomik oluşumları görülerek yapılan teknik vardır.


Açık rhinoplastinin avantajları nelerdir?

En önemli avantajı kapalı burun operasyonunun aksine tüm oluşumları görerek gerçekleştirildiği için daha sonra oluşabilecek kemik ve kıkırdak düzensizlikleri, asimetriler ve diğer komplikasyonlar en aza iner.

İkinci avantajı, burun ucu iri, kalın derili, kötü kıkırdak yapısına sahip kişilerde daha başarılı olmakta, hatta hastanın kendisinden alınan kıkırdaklarla burunun yeniden inşaasını mümkün kılmaktadır.

Üçüncü avantajı ise daha önce geçirilmiş burun estetiği operasyonu sonrası oluşan kemik düzensizlikleri, kıkırdak asimetrileri, iri burun yapıları ve diğer deformeleri görerek düzeltilmesine müsaade eder. Son avantajı burun ucuna hastanın kendi kıkırdaklarının destek olarak kullanılmasına kolaylık sağlaması ile halk arasında yaygın bilinen burun ucu değişmesini engellemesidir.


Başarısız burun ameliyatlarından sonra hasta,düzeltme ameliyatlarını ne zaman olmalıdır?

Uzun süreli ödem varlığı sebebi ile 2. ameliyat 1 yıldan önce uygulanmamalıdır. Ödem çözülmeden ikinci operasyon yapılması yalnızca ödemin artmasına ve en önemlisi ödemin gölgelediği hataların daha da kompleks hale gelmesini sağlayacaktır.


Ameliyattan sonra burun ucu düşer mi? Düşerse önlemi nasıl alınır?

Evet düşebilir. Burnun uç bölümünü taşıyan orta bölmesine hastanın kendisinden alınan kıkırdağından destek doku oluşturularak yerleştirilmesi durumunda ömür boyu burun ucu düşmesi önlenmiş olur.


Burun ameliyatında yaş sınırlaması var mıdır?

En erken kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlandığı ergenlik dönemi sonrası 17 yaşından itibaren yapılabilir. Üst sınır ise hastanın ameliyat olmasını engelleyecek bir hastalığı olmadığı takdirde her yaşta yapılabilir.


Burun ameliyatından sonra hastanede kaç gün kalınır?

Hastanın 1 gece hastanede kontrol altında tutulmasında fayda vardır.


Burun ameliyatından sonra alçı ve bandaj süreleri ne kadardır?

1 hafta alçı süresi, 1 haftada bandaj süresi uygulanır.


Burun ameliyatı olmak için özel bir zaman var mıdır?

Hayır yoktur. Yılın her mevsiminde yapılabilir. Hastanın tercihine bırakılır.


Burun ameliyatından sonra güneşe ne zaman çıkılır? Güneş gözlüğü ne zaman takılır?

Genelde aktif güneşlenmenin dışında kısıtlama yoktur. Ameliyattan 3 ay sonra kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra gözlük takılabilir.


Burun ameliyatından sonra nefes alma problemiyle karşılaşılabilinir mi? Böyle bir problemde ne yapılabilir?

Başarılı yapılmış bir operasyon sonrası böyle bir problemle karşılaşılmaz. Aksine nefes alma problemleri olan kişiler de estetik burun operasyonuyla birlikte fonksiyonel (nefes alma) bozuklukları da düzeltilir

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Simetri Estetik | Merkez - Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv. Başyazıcıoğlu apt 105 Melikgazi, KAYSERİ
info@simetriestetik.com.tr  -  T: +90 352 235 44 66